A tudatos gondolkodás még a legkomolyabb hívőknél is csak részlegesen működik, és ezen legtöbben nem is gondolkodnak. Ennek az az oka, hogy sok az automatizmus és a rögzült viselkedési, illetve reagálási modul, ami nem igényli, hogy egy helyzetet önállóan gondoljunk át.
Amit most leírok, az nagyon rejtett, de ha sikerül felismerni a jelenséget, akkor óriási fejlődési pályára állíthat bennünket – nem beszélve a vele járó védettségről.
Tudatos gondolkodáson azt értem, hogy egy adott szituációban megfogalmazzuk, mi az a helyet, mi a teendő, mik a lehetőségek, s hogyan tegyük meg. Ez önmagunkban való beszéd, mely a gondolatvilágunkban zajlik.
Például egy férj megy hazafelé, és eszébe jut, hogy a felesége évek óta végzi a monoton teendőket, szűk körben mozogva, s ez kimerítő lehet. Ekkor ezt a monológot mondja gondolatban: „Eddig nem gondoltam bele, milyen is lehet a háztartás, a gyerekek, a készenlét, a vásárlás, és biztosan vannak nagyon fáradt pillanatai, sőt napjai. Én el voltam foglalva a mozgalmas munkámmal, vállalkozásommal, szolgálatommal, és mindig azokról meséltem neki. Most váltok, és tényleg meg akarom érteni, hogy milyen neki belülről ez az állandóan ismétlődő életmód. Veszek egy virágot meg a kedvenc pogácsáját a pékségben, este pedig leülünk, és FIGYELMESEN meghallgatom, amíg meg nem értem a helyzetét.”
Ez tudatos gondolkodás, de ugyanezt megteheti egy főnök is, aki gondolatban végigveszi, milyen lehet tíz éve ott dolgozni, majd leül az alkalmazottjával, hogy megértse annak helyzetét. A tudatos gondolkodás használja a sablonokat, a viselkedési modulokat, a reagálási sémákat, de igyekszik minden helyzetet önállóan értékelni, gondolataiban megfogalmazni.
Sablonok, reagálási sémák
Kicsi korunktól kezdve megtanulunk viselkedni. A beszédünkben, reagálásunkban kialakítunk bizonyos sablonokat, melyeket alkalmazunk. Alkatunktól függően ez lehet védekező, hárító, elodázó, információnyerő vagy támadó is. Aki erősebb, az a számára előnyös sémákkal él, és sikeresen felhasználja azok előnyeit. Joviális, érdeklődő, laza – de közben csak a saját előbbre jutása érdekli. Van, aki egyből bizalmas információkat mond el, s azt gondolod, kitüntetett partnere vagy, de ez egy sablon, amit rutinosan alkalmaz bárkivel. A sablonok alatt nem gondolkodunk, ott a helyzetnek megfelelően alkalmazunk. Aki gyorsabb, ügyesebb, azt szoktuk sikeresnek hívni.
Viselkedési modulok
Ez is rögzült, tanult, nem szoktunk rajta gondolkodni, ott vannak a polcon, csak le kell őket emelni.
Egy introvertált személy azonnal a visszavonulási modul szerint mozdul, aki fél, az a „ne csináljuk!”, aki pletykás, az a „mesélj még!” modult veszi elő. Az üzletember egy ajánlatnál a „most nem döntünk, megfontoljuk”, az értékesítő az eladást leginkább szolgáló reakciót, a manipuláló pedig az érzelmileg zsarolásos modult alkalmazza.
Legtöbbször nincs tudatos gondolkodás ezeknél sem, alkatilag és helyzetileg százszor és százszor megélt viselkedések, történetmesélések, kérdések, válaszok lépnek elő. A sablonokra, sémákra és modulokra persze szükség van, de mi van a többi idővel?
Érzelmi beállítottság
Innen a legnehezebb mozdulni a tudatos gondolkodás felé, főleg, ha humán alkat valaki.
Aki érzelmileg reagálja le a körülötte levő világ érintéseit, az szinte egyáltalán nem gondolkodik tudatosan, mert nem fogalmazza meg, hogy milyen lehetséges döntési változatok vannak. Katasztrofális pénzügyi döntéseket tud hozni, és nem tud előre számolni, mert csak reakciója van – a pillanatnyi érzések szerint.
Ha rájön erre, akkor – még hívőként is – hallatlanul nehéz útja lesz a tudatos gondolkodás kialakításához. Ám mivel minden négyzetcentiméterért megküzdött az agyában, azt eredetien és kreatívan használja, mert modulok és klisék nélkül alakította ki a gondolkodását.
Dávid
Ha teljesen kiterjedt lett volna a tudatos gondolkodása, akkor – ha már otthon maradt – Betsabé megpillantásakor ezt fogalmazta volna meg:
„Ez most nagyon túlfűtött helyzet, s mint király, kihasználhatnám. Ám ez a nő az egyik legjobb harcosom felesége, illetve ha kitudódna, akkor óriási botrány lenne belőle, az esetleges megfogant gyermekről nem is beszélve. Úgyhogy bemegyek a palotába, felkeresem egyik feleségemet, és kitörlöm a képzeletemből, amit láttam.”
De nem mondta ezt gondolatban magának, és az érzéseit nem tudta érvekkel megállítani. Tehát a tudatos gondolkodás véd a kísértésektől is.
Imádság
A tudatos gondolkodás fejlődik az imádság során. Ha nem klisékkel imádkozunk, akkor eredeti gondolatokat fogalmazunk meg a Szentháromság személyei felé. Ha üres a fejünk, mert várakozunk valahol, vagy utazunk, akkor beszélgessünk velük! A Szentlélek általi imát beindítani is nagyon hasznos, hiszen az bennünket épít. „…szüntelen imádkozzatok…” (1Thesszalonika 5,17)
Ige
Az 1. zsoltár tanácsa szerint: „Boldog ember az, aki nem jár a bűnösök tanácsa szerint, nem áll a vétkesek útjára, és nem ül a csúfolódók székére, hanem az Úr törvényében gyönyörködik, és az ő törvényéről elmélkedik éjjel-nappal.” Üres időben gondolkodjunk Isten dolgairól, az Igéről!
Fejlődés
Ez a felső határ, amit egy napon belül elérhetünk: „foglyul ejtünk minden gondolatot a Krisztus iránti engedelmességre…” (2Korinthus 10,5) Minél több helyzetben gondoljuk át, mit mondunk, teszünk, hogyan döntünk! Fogalmazzuk meg magunkban, amiben vagyunk! Egyre sűrűbben lefedve, kitöltve egy napot.
Védelem
Minél nagyobb részét fedi le egy napnak gondolkodásunk tudatossága, annál nagyobb védettségben vagyunk, mert: „Megfontolás őrködik feletted, értelem oltalmaz téged.” (Példabeszédek 2,11)
Gátlás, zavar, félelem, csalódás
Ezek mindig az elhúzódás sablonjait kényszerítenék, de ne hagyjuk! Fogalmazzuk meg Istennek, hogy szabad életet szeretnénk, és amikor felkínálja ehhez a lehetőségeket, éljünk azokkal!
Ha megfigyeljük a tudatos gondolkodás szempontjából egy napunkat, akkor lehet, hogy kétségbeejtő lesz az eredmény, és a sablonok, sémák mellett csak perceket gondolkodunk. Nem gond, kérjük meg az Urat, hogy segítsen, és gyakoroljuk, amikor csak módunk van rá! Ez egy életen át tartó folyamat.
„Meggondolván, mi legyen kedves az Úrnak.” (Efezus 5,10; Károli-ford.)