Négy-négy kérdést tettem fel az anyáknak és a lányaiknak is. Lényegében arra voltam kíváncsi, hogy hogyan értékelik a kapcsolatuk jelenlegi állapotát, mi az, ami jól működik közöttük és mi az, amit kihívásként élnek meg? Végül az anyáktól tanácsokat kértem a leendő édesanyák számára, míg a lányoktól tapasztalatokat, amit átadnának a gyermekeiknek, vagy amit épp, hogy másképp csinálnának.
Nagyon érdekes és sokatmondó válaszok érkeztek, melyeket csokorba szedtem és most átnyújtok a kedves olvasónak. Olvassátok szeretettel, úgy, ahogy írták őket, ha pedig valamivel nem értetek egyet, akkor az egy jó beszélgetés indítója lehet!
Kezdjük egy kis anekdotával: ,,Emlékszem, egész kiskora óta mindig, mindenhová jött utánam a lakásban a lányom bármit is csináltam. Sokszor idegesített, hogy még pluszban rá is kell, hogy figyeljek. Mikor említettem ezt anyukámnak, aki csak annyit mondott: Hiszen te vagy az anyja, ki más után menjen??”
- A jól működő anya-lánya kapcsolat alappillérei: feltétel nélküli szeretet, hit, imaharc, bizalom, türelem, példamutatás, hiteles élet, minőségi idő és a humor.
- Ha mind a ketten közös alapon álltok, mely a Jézus Krisztusba vetett hit, akkor minden máshoz megkapjátok az erőt és szeretetet az Atyától. Nem kell semmiért izzadságszagúan küzdeni, mert ami nincs meg bennünk, azt kérni kell fentről!
- A feltétel nélküli szeretet azt jelenti, hogy mindig a jót feltételezem a másikról, ne akarjam a saját képemre formálni, és ne ítéljem el előre a cselekedeteit!
- Bizalmas légkörben bármit el tudok mondani a másiknak, nincs tabu téma. Mindent meg tudunk beszélni, még azt is, amiben nem értünk egyet. Rajtad áll, hogy milyen légkört teremtesz otthon!
- Legyenek gyümölcsöző vitáink, melyek előbbre viszik a kapcsolatot. Ne a saját igazunkat hajtogassuk, hanem legyünk kompromisszumkészek. Nem baj, ha ellentétes a szemléletünk valamiről, de próbáljuk meg közelíteni az álláspontokat egymáshoz. Unalmas is lenne mindig mindenben egyetérteni!
- A lányok nagyon nagyra értékelik, ha az édesanyjuk teret ad nekik, meghallgatja a véleményüket egy-egy ügy kapcsán és kész megbízni bennük, hogy jól döntenek.
- Tartsd be a közösen hozott szabályokat és határokat, mert ezzel a másikat tiszteled meg!
- Tudd, hogy a lányod mindennel bizonyítani akar neked! Legyen elég, amit letesz az asztalra és értékeld a próbálkozásait! Ne spórolj a dicsérő szavakkal!
- Tudod, hogy mi a lányod/anyukád szeretetnyelve? Vagyis melyik közlésmódban érti meg leginkább, hogy szereted őt?
- Egy egészséges kapcsolat alapvetően szeretetközpontú, de nem arról szól, hogy én mennyit kapok a másiktól, hanem hogy mennyit tudok adni!
- A haragot és a gyűlöletet is meg kell élnünk ahhoz, hogy tudjuk értékelni a nyugodt pillanatokat!
- Fedezd fel a tünetek mögött a valódi okokat! Mindig nézz mélyebbre!
- Ha azonos a vérmérsékletünk, akkor ne riválist lássunk a másikban, hanem fogjunk össze jó célok érdekében!
- Ne restelljünk bocsánatot kérni egymástól, és fogadjuk el a kritikát felnőttként is! Ha azt akarjuk, hogy gyakorolják felénk a bocsánat kérést, kezdjünk el mi bocsánatot kérni!
- Nem vagy tévedhetetlen (még anyaként sem), ezért ne szégyelld a könnyeidet a lányod előtt és valld be, ha hibáztál vagy igazságtalan voltál!
- A lányok pedig bocsássanak meg az édesanyjuknak és ne emlegessék a múltat!
- Türelem kell ahhoz, hogy elviseljük egymást, hogy végig hallgassuk a másikat, hogy kivárjuk, amíg a saját tempójában rájön a dolgokra, de megéri!
- Ne akarjuk birtokolni a gyermeket, mert ő ajándék. Egy időre kaptuk, és tudni kell elengedni.
- Hidd el, nem jönnek vissza az elvesztegetett évek, és sose akard előbbre forgatni az idő kerekét, mert minden elmúlik egyszer.
- Legyen összhangban az, amit mondunk, amit teszünk és amit legbelül érzünk. Mert a hitelességnek jó illata van, azt mindenki megérzi. Éljünk a gyermek előtt hiteles keresztény életét, hiteles házasságot, mert minden az ő figyelő szeme előtt zajlik!
- A gyermek nem buta, érzi a szülők rezgéseit hang nélkül is. Tudja, ha nem őszinték vele. Nem kell lekezelően bánni a gyermekkel, hanem annak a kornak megfelelően kell megértetni vele a gondokat, ahogy képes befogadni a kérdéseire adott válaszokat.
- Tanács a lányoktól: Anya! Kevesebbet aggodalmaskodj és többet nevess! (Mind a kettő elég biblikusan hangzik!)
- A példamutatásnál nincs jobb tanítómester. Ne magyarázz, ne bölcselkedj, mert attól mindenkinek csak a feje lesz tele. Legyél imádkozó, támogató édesanya, amivel a szív telhet meg!
- Tudj hallgatni és meghallgatni, és akkor tanácsot adni, amikor azt kérik!
- Mind a két félnek szüksége van a közös programokra, a közös időtöltésre, akár találhattok közös hobbit is. A lényeg a minőségi idő. Nézz fel a telefonodból és meglátod milyen szép a lányod vagy épp az anyukád!
- Amit a lányok az anyukájuktól tanultak meg: az áldozatkészséget, az odaszánást, a problémák helyes kezelését, a másikért való kiállást, a rendszeretetet. Tőle tanultam meg odafigyelni a másikra és jó beszélgetőpartner lenni! Mennyire fontos örökségek ezek!
- És végül, de nem utolsó sorban: amit nem tudsz elhordozni a másikban, add át az Úrnak! Amit nem tudsz befolyásolni, imádkozz érte, és tudd, hogy ahol a te tudásod és szereteted véget ér, még csak ott kezdődik az Istené!
Nagyon köszönöm az édesanyáknak és a lányaiknak a közreműködést!
Fotók: unsplash.com