A Benita Gyermekvédelmi Szolgálat fenntartójának képviselőjével a szervezet által gondozott 802 gyermekről és fiatalról, a hozzájuk tartozó 318 családról, a lelkigondozói szemléletről és tevékenységről, valamint sok minden másról is beszélgettünk.
Nehéz azt az álláspontot hitelesen képviselni, hogy a hívő ember nem Superman, főként akkor, ha egy Kiss Jánoshoz hasonló személyiség szerteágazó tevékenysége kerül fókuszba.
A Benita fenntartójának képviselője az ország egyik legnagyobb, legnépesebb baptista gyülekezetének lelkipásztoraként, a Baptista Teológiai Akadémia óraadó tanáraként, négy felnőtt fiú édesapjaként és férjként is említhető. Negyed évszázados pedagógusi múltja van, négy diplomával rendelkezik, amiből három ezt a hivatást erősíti.
A negyedik diplomát a Baptista Teológiai Akadémián szerezte meg lelkipásztor szakirányon. Több mint 20 évig, amíg Püspökladányban éltek, gyülekezetplántálással foglalkoztak, a misszió eredményeként egy most is élő gyülekezetet lehet említeni. Berettyóújfaluban három és fél évig volt lelkipásztor, s mellette tanított. Innen öt évvel ezelőtt hívták el Debrecenbe, először a baptista gyülekezethez tartozó intézmények, az iskola és a nevelőszülői hálózat hitéleti igazgatói feladatkörét látta el, majd egy év múlva vezető lelkipásztor és ezáltal a fenntartó képviselője lett.
Beszélgetésünk elején, a titulusok tisztázását, pontosítását követően merült fel a kérdés, hogy a feladatokat, illetve az ezek ellátásához szükséges időt hogyan lehet jól beosztani. Mint Kiss János elmondta, volt egy szokása, ami abból állt, hogy félévente teljesen átrendezte az otthonukat. Mosolyogva hozzátette, korábban azt gondolta, hogy valami baj lehet vele, de nemrégiben jött a felismerés, hogy ez a jellemző inkább arra utal, hogy ő egy újjáépítő típus.
– Lételemem az, hogy valamit alkossak, valamit csináljak – fogalmazott, ez az egész életét végigkísérte.
– Az Úr azért hozott minket Debrecenbe, hogy beleálljunk a feladatokba. Mondok egy példát: most kaptuk a hírt az államtitkárságtól, hogy engedélyezik számunkra idősotthon létrehozását, amit a Benita keretében fogunk működtetni, ezáltal egy integrált szervezet jön létre – ismertette. A gyülekezetben jelenleg 160 nyugdíjas testvér él, sok családnak jelent nehézséget az idősek gondozása, ebben kívánnak hathatós segítséget nyújtani. A kérdésre visszatérve – tette hozzá –, mintha Isten mindig is erre a feladatra készítette volna fel.
– Az Úr előtt vagyunk. Sokszor éjszaka és hajnalban is imádkozom, elkérem az Istentől a dolgokat, és ő ezt megáldja. A fáradtság persze nem kerül el, jólesik, jólesne a pihenés. – Kiss János az élete legszemélyesebb részébe is betekintést engedett: négy felnőtt fia van, az egyikük, Gergő egy vírusos fertőzés szövődményeként 15 éve izomsorvadással járó megbetegedéssel küzd, fokozatosan romlik az állapota. A fürdésben és minden másban is segítségre szorul, akár éjszaka is fel kell kelni hozzá, mert önállóan már nem tud lábra állni.
– Az Isten igéje ad számunkra erőt. A teremtő Atya ígéreteket tesz, merjük ezeket elhinni, ezekre kell építenünk az életünket – buzdított, aláhúzva: a feleségét, Rózsát mint derék asszonyt is meg kell említeni. Negyven éve ismerik egymást. Diákszerelem volt az övék, majd együtt tértek meg, harminc éve házasodtak össze. Egymást kiegészítve küzdenek és harcolnak, másképpen nem is menne – emelte ki. A gyermekeik is hívők, Krisztushoz megtért emberek, akik szintén nagyon sokat segítenek Gergő ápolásában is. Idén két menyegzőt fognak tartani, két fiú tehát kirepül a családi fészekből, de természetesen a továbbiakban is összetartanak.
A Benita Gyermekvédelmi Szolgáltató azért jött létre, hogy valóban áldásként szolgáljon
A személyes vetületeket magunk mögött hagyva a Benita Gyermekvédelmi Szolgáltató, avagy nevelőszülői hálózat került szóba. A méretét, számosságát tekintve az ország harmadik legnagyobb szolgáltatója jelenleg 802 gyermekről és fiatalról, összesen 318 családról gondoskodik.
Az egyetlen olyan hálózat, ami gyülekezeti fenntartásban működik.
Szolgáltatói tevékenysége Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Pest, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyére terjed ki.
Magyarországon ma több mint 23 ezer gyermek nevelkedik a gyermekvédelmi szakellátásban, ebből 15 ezer nevelőszülőknél van elhelyezve. Ezek a gyermekek nehéz indulást kaptak, az ő sorsuk megsegítésére, javítására jött létre a nevelőszülői hálózat – olvasható a szervezet honlapján. A Benita Nevelőszülői Hálózatot 2013 tavaszán alapította a Debreceni Baptista Gyülekezet. 2022 februárjában megalakult a Benita Lakásotthon, és a nevük is megváltozott: Benita Gyermekvédelmi Szolgáltató.
A Benita név azt jelenti: áldott.
„Hisszük, hogy a mindennapi munkánk valódi áldássá csak akkor válhat, ha imádságos szívvel kérjük Isten vezetését, segítségét a döntéseinkhez, és minden körülmények között ezekhez hűek maradunk.”
A szervezet elsődleges célja mindig is, már a kezdetektől fogva az evangélium hirdetése volt. Az alapvetés az, hogy tisztán és becsületesen kell ezt csinálni, anyagi, lelki és szellemi szinten egyaránt. Arra a kérdésre, hogy mi a különbség egy keresztény elvek mentén tevékenykedő szociális intézmény és egy világi szolgáltató között, Kiss János azt emelte ki, hogy minden egyes lélekkel és minden egyes fillérrel el kell tudni számolni, és nemcsak az államkincstár vagy az adóhatóság felé, hanem az Úr felé is.
Az eltelt évtizedben rengeteg változás történt, sokat fejlődött a hálózat. A célok között szerepel, hogy minél több keresztény, hívő munkatársuk legyen, és ez a motívum határozza meg a nevelőszülői hálózat lelkületét.
Az evangélium hirdetése mellett prioritást élvez az elv, amely szerint az egyik legszebb istentisztelet azokról a gyerekekről gondoskodni, akiknek jó része valójában árva.
Bár vannak vér szerinti szüleik, de ők nem tudnak gondoskodni róluk.
Kiss János már a gyülekezeti fenntartásban lévő iskola hitéleti igazgatójaként is azt szorgalmazta, hogy a krisztusi értékek és azok megélése kerüljön előtérbe. A szakmai alkalmakon is tartanak áhítatot, az Ige mind nagyobb szerepet kapott a mindennapi tevékenységben. A bevezetett keresztényi elvekkel, gyakorlattal összefüggésben megfogalmazta: föntről lefelé indultak el, a szakmai vezetők, tanácsadók szintjéről. Komlósi Sándor lelkipásztor szolgatársa, Budai Evódia személyében külön szakember segíti a hitélet megszervezését, pezsgővé tételét.
A szülői klubok működésébe a helyi gyülekezeteket is megpróbálják bevonni. A jelenlegi gondozotti és családi létszámot éppen megfelelőnek tartja. Munkatársaival együtt nagy hangsúlyt fektetnek a minőségre, nem cél a szervezet további növelése. – Lehetőségeinkhez mérten minél inkább szeretnénk támogatni a nevelőszülőinket, minden anyagi és egyéb eszközt arra kívánunk fordítani, hogy segítséget, támogatást tudjunk nyújtani – részletezte.
Példaként hozta, hogy minden régióban külön pszichológus tevékenykedik, és a képzéseken rendkívül szigorú szűrőrendszeren kell átmennie a munkatársaiknak. Külön alapítványt hoztak létre a tehetséges gyermekek támogatására. Pluszjuttatások tömkelegét adják, s az is említésre méltó, hogy Balatonakarattyán és Bogácson egy-egy továbbképzési centrumot hoztak létre. A közel 100 fős bogácsi komplexumban képzéseket is tartanak, a gyermekeknek táborokat szerveznek, a nevelőszülői családoknak pedig támogatott üdülési lehetőségeket biztosítanak.
Minden lehetséges forrást arra fordítanak, hogy a gyermekek, a családok minden lelki, szellemi, anyagi támogatást megkapjanak az egészséges fejlődés biztosítása érdekében.
A lelkigondozónak és a nevelőszülőnek is önmaga a legfontosabb eszköze
A Benita berkein belül működő lelkigondozói tevékenység kiemelt fontossággal bír. Kiss János eredetileg egy lelkipásztorban gondolkodott, aki külön foglalkozott volna ezzel a feladatkörrel, Budai Evódia személyében azonban egy olyan munkatársra lelt, akire nyugodt szívvel bízhatta rá ezt a meghatározó területet. Az Úr azt helyezte a szívükre, hogy felülről lefelé haladva tegyék meg az igei erősítést, de arra is különösen ügyelve, hogy többféle felekezet hívei dolgoznak náluk, és persze vannak, akik (még) nem hívők.
Legelső lépésben a szakmai vezetők és nevelőszülői tanácsadók felé kezdtek el szolgálni, ennek egyik eleme a rendszeres áhítat. Az igei alapon nyugvó csapatépítő tréningek sem ritkák, de természetes módon a döntési lehetőséget is meghagyják, hiszen a részvétel senkinek sem kötelező. A bogácsi üdülő (Képzési centrum) arra is lehetőséget ad, hogy lelki központú, igei tartalmú munkatársi alkalmakat, közösségépítő programokat szervezzenek. Többen foglalkoznak kimondott lelkigondozással, közéjük tartozik Kiss János felesége is.
Nagyon fontos szereplő az intézmény életében dr. Kellermann Dániel, a Benita Gyermekvédelmi Szolgáltató igazgatója, akivel az első pillanattól fogva testvérek és igaz barátok lettek. Ő az, aki nélkül nem működne így a szervezet. – Együtt dobban a szívünk, egyetértünk mindenben, és ez egy felülről jövő áldás – fejezte ki.
Az egyik legalapvetőbb szempont az elérhetőség, megközelíthetőség. Amennyiben bárkinek lelki vagy egyéb problémája van, felkeresheti a kompetens munkatársat. Utóbb bibliatanulmányozási alkalom indult, amelynek keretében szakavatott módon foglalkoznak az Igével, az Isten kinyilatkoztatásaival. A gyermekek lelkigondozására is nagy hangsúlyt fektetnek, hiszen ők találhatók ennek az egész történetnek a középpontjában, ők képezik mindennek a tevékenységhalmaznak az eredőjét.
A táboroztatások alkalmával és egyéb események keretében is külön szerepet nyer az igei tanítás, az olyan jellegű bibliai történetek kerülnek előtérbe, amelyeken keresztül a saját életükre vonatkozóan tudnak igei útmutatást kapni. A nevelőszülői családok és a gyülekezet családjainak életét közös rendezvények szervezésével próbálják meg szorosabbra fonni.
A debreceni baptista gyülekezet közel félszáz fős ificsapata rendszeresen besegít a nevelőszülői és gyermektáborokban, üdülések alkalmával.
Az építkezés folyamatos, megfontolt, kimunkált lépésekkel halad.
Tematikus táborokat hívnak életre, nagy szerepet játszik ebben a zene és a sport, az olyan élmények, amelyek idővel kellemes emlékké válnak, válhatnak. Kiss János azt is kifejtette, a gyermekek nem feltétlenül tudnak 45 percig nyugodtan megülni a helyükön, emiatt is kerülik a hagyományos, úgynevezett frontális oktatás merev kereteit, inkább az élményalapú, a megszokottnál rugalmasabb ismeretátadást szorgalmazzák és alkalmazzák. Nagyon sok dalt tanítanak, s énekelve imádkoznak, tehát a hitbéli gyakorlatokat élvezhető módon a korosztályi igényeknek, szükségleteknek megfelelően adják át.
A 2024-es Benita-karácsonyon mintegy 1200-an vettek részt, az eseményen Pintér Béla lépett fel, az azt megelőző évben pedig Malek Andreát látták vendégül. Külön figyelmet szentelnek az elismerésekre: minden évben díjazzák a nevelőszülőket, mecénásokat, tehetséges gyermekeket, és még sorolhatnánk az ilyen és ehhez hasonló, kiemelt fontossággal bíró intézkedéseket. Ez a terület különösen igényli az efféle törődést, hiszen nagy a kiégés, az elfáradás veszélye.
A nevelőszülői lét nem való mindenkinek.
Kiss János végezetül megfogalmazta, kizárólag azoknak javallott ez a fajta tevékenység, akiknek kimondott elhívásuk van rá. Azt is hozzátette, hogy sok-sok olyan nevelőszülő van, aki nem hívő, nem keresztényi szolgálatként végzi ezt a tevékenységet, azonban bennük is megvan az a plusz, ami ahhoz kell, hogy teljes odaszánással, szívvel és szeretettel tudják ellátni a gyakorta nem könnyű feladataikat.
Galéria:
Kiemelt kép: „Noémi, Dani fiam menyasszonya, Dani, Edit, Barni, Barni fiam menyasszonya, Mirjam, Máté fiam felesége, Máté, Rózsa, a feleségem, Gergő fiam és én. A fotó Máté és Mirjam menyegzőjén készült.”